ЧАРІВНА ХАТА

ЕТНОМУЗЕЙ

ДОДАТИ В РЕЄСТР
Сьогодні «Чарівна хата» – це унікальний етномузей (мініскансен), який розвивається в рамках проєкту «Затоплена культура. Реабілітація українськими традиціями». Це –реконструкція помешкання травника, а заразом діюча майстерня гончарства, травництва і малярства, незвичайний креативний простір, присвячений найбільш традиційним ремеслам, притаманним дністровській культурі. Такі столітні глиняні хати ще де-не-де збереглися у селах Подністер’я. Вони – цінні артефакти автентичної народної спадщини, адже вличезний масив самобутньої архітертури було знищено перед затопленням 46 сіл через будівництво Дінстровського комплексного гідровузла у 70-80 роках ХХ століття.
Анна Делечук
ЕТНО ФОТО
Ганна Прудивус
Саша Чорпіта
Катерина і Єва Ромарнюк
Аріна Конько
Єва Ромарнюк

ГОНЧАРНА МАЙСТЕРНЯ

РОЗПИС
01
МАЙСТЕР КЛАСИ
03
ВИРОБИ
02
Неймовірне відчуття спокою огортає, коли переступаєш поріг столітньої глиняної розписаної хатини біля багатовікового джерела «Жива вода» у центрі села Грушка Староушицької громади на Кам’янеччині Хмельницької області. Споглядаючи артефакти та об’єкти старожитностей, вдихаючи аромати різнотрав’я у хатині, занурюєшся в атмосферу прабатьківської дністровської культури. Саме тут розумієш важливість відчуття власної хати як священного простору, яке споконвіку було притаманне українському народу.

На жаль, і вцілілі після затоплення столітні глинобитні хатини поступово зникають, адже вони не відповідають вимогам сучасного сільського життя.
Так, ще кілька років тому будівля етномузею «Чарівна хата» теж могла назавжди піти у небуття. Перед продажем родині Вітрів земельної ділянки, де сьогодні діє унікальний пізнавальний арт-простір, попередній власник планував її розвалити.

На щастя, хатина збереглась як носій секретів стародавніх технологій будування. Зразок народної дорадянської дністровської архітектури ділиться тепер своєю позитивною енергетикою та історією із відвідувачами і туристами.

Хата побудована традиційним для Поділля так званим кільованим методом – із глини та дерева. Основою для стін слугували дерев'яні кілки, а проміжки між ними заповнювалися грудками глини, перемішаної з соломою. Зазвичай по одну сторону була житлова кімната, а світлиця – з іншої, а посередині, за сінями, обов'язково була комора.

У житловій кімнаті проходило усе буденне життя родини. Тут є піч, яка поєднує ще й грубку з плитою і лежанкою. На такій лежанці зазвичай спали старі люди і дітки, а решта домашніх вкладалася на ніч або на лави попід стінами, або ж на земляній долівці.

Колись «Чарівна хата» була помешканням трьох сестер, які жили зовсім поруч із джерелом «Жива вода», котре сотні років слугувало місцем відпочинку для подорожувальників і дало початок поселенню Грушка.

У 2022 році волонтерською толокою ця столітня глиняна хатина була відреставрована без використання сучасних технологій. Було збережено й дерев’яні елементи – двері, сволоки, покуття, які датовані майстрами кінцем ХІХ ст. Зашкарубла багатошарова блакитна фарба на дверях і вікнах, зачаровує фактурністю та дихає старовиною.

Впевневшись, що цілісності будівлі нічого не загрожує (щодня поруч проїжджав великоваговий транспорт, у зв’язку із ремонтом дороги у сусідньому селі), розпочались оздоблювальні роботи. Хатину побілували та розписали характерними для цієї території візерунками, які запозичили із старих фотографій, зроблених під час експедицій етнографами Павлом Жолтовським і Стефаном Таранушенком на поділлі у 30-х роках ХХ століття.

«Чарівна хата» – зразок того, як глиняна народна архітектурна спадщина може акумулювати у собі різноманіття таридиціних ремесел та сучасного арт-простору, котрий дарує відновлення та реабілітацію українською, власне, дністровською культурою, завдяки підтримці Українського культурного фонду.
ЗВ'ЯЗАТИСЯ З НАМИ
Цитування текстових матеріалів, фотознимків, опублікованих на веб-сайті, дозволяється тільки з зазначенням активного посилання на веб-сайт