Традиції травництва
Деяки традиції та поради від місцевих травників
  • травники зазвичай проводять ритауали перед збиранням трав. Вони моляться, намагаються відчути місце та спитати в нього, чи можна собі щось зібрати.
  • Збирати трави слід зранку як тільки зійде роса та до обіду.
  • Не рекомендується збирати трави під час дощу
  • Категорично не можна виривати трави руками, тому що дуже легко можна вирвати з коріннями. Багато рослин розмножуються саме корінням. Треба дуже бережливо зрізати, щоб рослини надалі розмножувалися і ми могли на одному і тому самому місці зривати трави з року в рік.
    Зрізати трави слід з квіточками та свіжим зеленим листям. А от цикорій варто викопати з коренем, адже готують саме з нього.
  • Збір, виготовлення ліків і лікування супроводжувалися магічними прийомами і заклинаннями.
  • За народним повір'ям, зібрані в день Івана Купала трави володіли особливою цілющою силою, а вночі рослини розмовляли між собою. Під час збирання квітів і трав потрібно обов'язково співати Купальські пісні
РЕЦЕПТИ
Рецепти лікувальних рослин. які зібрані на теріторії біля Дністра
Травництво як невід’ємна частина дністровської культури
Береги Дністра протягом року вражають багатством кольорів: від традиційного зеленого, жовто-гарячого, багряного до синього та фіолетового. Усе це тому, що через регіональні кліматичні особливості тут завжди росла величезна кількість рослин, у тому числі лікарських. І в наш час на берегах древньої ріки можна знайти багато видів трав, коренів, квіток і плодів, які мають лікувальні властивості. Це фенхель, розторопша, ромашка, меліса, м’ята, ехінацея, валеріана, шавлія, звіробій, деревій, материнка, мати-й-мачуха, подорожник, пижмо, полин, глід, акація, мальва, чистотіл, кропива, дерен тощо.
Тому травництво для цієї території було одним із найпопулярніших ремесл. Це давнє народне мистецтво використання лікарських рослин для поліпшення здоров'я і лікування різних хвороб. Багато років тому, коли медицина ще не була достатньо розвиненою, люди зверталися до природи за допомогою у вирішенні своїх проблем зі здоров'ям. Поруч із травництвом, звичайно, було і знахарство.


Рослини, які росли на цій території, вважалися наділеними особливою цілющою силою, з них виготовлялись народні не лише лікарські засоби, а й магічні обереги. Так, в Бакоті і Студениці жінки робили «маковійчики» – хатні обереги із запашного різнотрав’я, яке збирали в середині серпня (Маковія було головним храмовим святом в Бакоті). У деяких селах Подністер’я жінки плели віночки з лікарських рослин і надівали на голову хворим дітям, які ще не ходили, іншою цікавою та доволі поширеною в цій місцевості була традиція «зашивати» молодятам запашне зілля перед весільною ніччю, щоб «сон не брав».
До речі, різноманіття кольорів рослин, які ростуть біля Дністра, а саме наявність синіх та фіолетових природніх барвників для виготовлення фарб, вплинула на яскравість палітри народного живопису, стінопису та вишивки дністровської культури.

Із 1957 року поблизу Бакоти діяв найбільший в радянському союзі радгосп «Колодієвський». Господарство було частиною Українського державного консорціуму «Укрфітотерапія» та займалося, як і 13 йому подібних, вирощуванням лікарських рослин для медичної промисловості держави. Затоплення берегів для будівництва каскаду Дністровських гідроелектростанцій знищило гектари родючих грунтів, радгосп збанкрутів.

Утім травництво і сьогодні є поширеним на берегах Дністра. Окремих носіїв народних традицій, на щастя, можна зустріти навіть в наші дні. Ці люди – жива спадщина регіону. А в Старій Ушиці Кам’янець-Подільського району Хмельницької області процвітає родинне виробництво Прудевусів, яке самостійно вирощує близько 50 видів лікарських рослин, а також закуповує сировину у людей із десяти навколишніх сіл, які займаються вирощуванням цілющих трав і збирають дикороси. Загалом виробництво акумулює на рік близько 30 тон сухої рослинної речовини, успішно здійснює виробництво чаїв, трав'яних та пряно-ароматних сумішів, фітозборів, а також трав'яних та ягідних лікерів.
У селі Грушка Старушицької громади в етно-музеї мініскансені «Чарівна хата» відтворено помешкання травника. Відродження дністровської спадщини реалізується завдяки підтримки Українського культурного фонду в рамках реалізації проєкту «Затоплена культура. Реалізація українськими традиціями». У глинобитній розмальованій хатині можна не лише познайомитися із артефактами старовини, які збиралися у селах Подністер’я, тут вдихаючи аромат п'янких пучечків бакотського різнотрав'я, випивши чаю, знаходиш джерело натхнення та спокою, гармонії, знайомишся із народною спадщиною, повертаєшся до культурних витоків, єднаєшся з природою та просто насолоджуєшся дарами природи, які нам подарувала річка Дністер.
ЗВ'ЯЗАТИСЯ З НАМИ
Цитування текстових матеріалів, фотознимків, опублікованих на веб-сайті, дозволяється тільки з зазначенням активного посилання на веб-сайт